Anketní otázka

Jezdíte raději na lyžích či na snowboardu?
 

PřihlášeníJak správně vybrat helmu? Zamysleme se...

Výběr automobilu na základě bezpečnostních prvků je dnes úplná samozřejmost. Že mají lyže/snowboard a automobil mnoho společného? Určitě ano, s tím rozdílem, že bezpečnostní vybavení na zimní sporty považuje za samozřejmost jen málokdo z nás.

Nehoda v 60 km/h v autě – nepříjemnost. Na lyžích? To zavání průšvihem.

Ve voze používáte pásy jako pasivní bezpečnostní prvek a počítáte s tím, že vás při nehodě udrží v sedačce. Stejně tak věříte, že deformační zóny auta jsou zkonstruovány tak, aby absorbovaly co největší část energie, a uklidňuje vás, že vaše tělo zachytí Airbag/y, a vám se tak nic nestane.

Zamyslete se ve stejném duchu nad výběrem helmy. Vždyť na lyžích nebo snowboardu průměrný lyžař běžně dosahuje rychlostí přes 60 km/h. Stejně jako v autě. Představte si náraz v autě v 60 km/h… a ve STEJNÉ RYCHLOSTI na lyžích…!!!

Nesázejte na věštby z karet, vsaďte na preventivní bezpečnostní opatření

Přestože se každý z nás snaží nehodám v autě či na kopci předcházet, nikdo s nimi nepočítá předem. Právě v této nepředvídatelnosti tkví hlavní riziko. Nehoda často přijde dřív, než si stačíte čehokoliv všimnout. Znáte to…? Rána… Válíte se na zemi a ani nevíte, co se stalo… Jo on vás sestřelil jiný neopatrný lyžař… V lepším případě se zvednete a dáte mu slovně, co proto a jezdíte dál… ALE TO JSTE JEDEN Z DESETI. Většinou to končí jinak, v nemocnici.

Proto je potřeba vybírat helmu a chrániče podle toho co „umí“ a ne jen podle toho jak „sedí“. NE podle toho kolik stojí a už vůbec NE podle barvy!!!

Helma musí fungovat stejně jako bezpečnostní prvky auta

-         Rozložit náraz z bodu do plochy

-         Absorbovat energii nárazu a nepustit jí k hlavě

-         Pevně držet na hlavě a při nárazu se nepohnout

 

Výrobci vědí, že nejde vyrobit bezpečná helma s cenou pod 100$ !!!

Přesto jsou k dostání helmy za 250 Kč.

Tak si pak představte, co taková „helma“ umí.

správnou helmu Vám doporučí v POC poradnách