Anketní otázka

Jezdíte raději na lyžích či na snowboardu?
 

PřihlášeníNa co hledět při výběru helmy?

Musím vědět, jak a co jezdím a podle toho vybírat helmu. Nejprve si musím uvědomit, že helma není jen módní doplněk.

Co musí helma umět?

1. Zamezení proražení a rozložení nárazu z bodu do plochy

Použitý materiál a tloušťka skořepiny - Značka POC ve svých skořepinách používá materiály PC (polykarbonát) a ABS, které se vyznačují vysokou odolností proti nárazu, tepelnou odolností a houževnatostí. U top helem pak používá karbon.

Bezpečnostní prvky a materiály – přilby POC jsou vyztuženy aramidovými vlákny, které jsou pevnější než ocel. Jsou vysoce odolné proti proražení a rozvádějí náraz z jednoho bodu do plochy. Nejznámější aramid je Kevlar a ohnivzdorný Nomex. Dalším bezpečnostním prvkem je revoluční technologie MIPS, neboli helma v helmě, která je schopná pohltit šikmý náraz pootočením skořepiny vůči jádru!

Zpracování helmy – zakončení skořepiny vůči jádru, spojení jádro – skořepina, systém zapínání, atd.

2. Absorpce energie

Použitý materiál jádra: EPS x EPP - EPS je nejrozšířenějším materiálem používaným v helmách. Dobře (v závislosti na tvrdosti) tlumí náraz díky své vlastní nevratné deformaci! Oproti tomu EPP je materiál přejatý z automobilového průmyslu, kde se užívá na výplně deformačních zón. Nově se používá u helem a chráničů páteře kvůli své nenahraditelné vlastnosti - po pohlcení nárazu se vrátí do původní polohy. Při aktivitách, při kterých dochází k opakovaným nárazům (viz střet se slalomovými tyčemi), není potřeba přilbu pokaždé měnit.

Další systémy tlumení – u závodních přileb používá POC tzv. Supracore–Honeycomb sandwich core, neboli konstrukci včelí plástve, která má výborné tlumící vlastnosti.

3. Upevnění helmy

Systém upevnění (nastavitelná x pevná velikost)

Materiál přezky pod bradou (kov x plast)

4. Řešení a počet větracích otvorů

Větrací otvory = Achillova pata helmy - nejkřehčí a nejzranitelnější místo (větve, kámen, ...) - POC vyvinul převratnou technologii VDSAP, kdy jsou přilby tvořené dvěma překrývajícími se skořepinami (žádné otevřené otvory), mezi nimiž jsou kanálky pro dobrý průchod vzduchu. Proto nehrozí penetrace helmy větví, kamenem a dokonce neprojde skrz ani sníh, zároveň helma stále dostatečně větrá.

 

Všechno Krok po kroku... je na produktovém videu POC