Anketní otázka

Jezdíte raději na lyžích či na snowboardu?
 

PřihlášeníSki patroly aneb jak zatočit s neukázněnými lyžaři

Ski patroly jsou organizace, které jsou součástí lyžařských středisek a poskytují lyžařům prvotní zdravotní servis, hlídají bezpečnost na sjezdovkách, zároveň se ve střediscích starají o kvalitu a úpravu sjezdovek a tratí. Jednotliví členové lyžařských patrol procházejí záchrannými zdravotními kurzy, učí se o lavinovém nebezpečí a hledání v lavinách, znají různé typy lyžařských technik, komunikují s horskou službou atd. Někteří z členů dokonce nemusí být aktivními lyžaři, ti se pak většinou starají o prostory, které jsou určeny pro poskytování první pomoci. Většina středisek také nabízí kurzy ski patroly pro teenagery od 15 do 18 let. Ti pak můžou svými schopnostmi přispět k samotnému chodu ski patroly, anebo alespoň znají a uplatňují zásady bezpečné jízdy, první pomoci a správného chování na sjezdovkách. Takovým způsobem to alespoň funguje v zahraničí. Nikoliv však v Čechách.

 

Na lyžaře v Čechách jsou ski patroly krátké

Ačkoli řada českých lyžařských středisek (např. Špindlerův Mlýn) už službu ski patrol zavedla, hlavním problémem jsou pravomoci, které u nás chybí. Patroly na českých sjezdovkách kontrolují především kvalitu tratí, označují nebezpečná místa, umísťují podél sjezdovek bezpečnostní sítě apod. Nemají však žádnou moc zastavit a potrestat lyžaře, který by se choval neohleduplně a nebezpečně. Můžou ho jen slovně napomenout, žádný trest ani hrozba mu však nehrozí.

Finanční pokuta, nebo odebrání skipasu?

Například v Itálii jsou na sjezdovkách přítomni policisté, kteří kontrolují rychlost a bezpečnost jízdy jednotlivých lyžařů a při ohrožení můžou lyžaře pokutovat, nebo mu sebrat skipas. Takový systém je bezesporu účinný. V Čechách ale neexistuje zákon, který by takové postupy ski patrolám povoloval a změny se v tomto směru bohužel ani nechystají. Dalším rizikům přispívá i fakt, že množství lyžařů na sjezdovkách roste, ale jejich lyžařské kvality a schopnosti klesají. Proto jsou bezpečnostní opatření stále důležitější a lyžaři by měli dbát i na kvalitní vybavení a chrániče.

Zajímavé odkazy:

- Policie má hlídat silnice, ne sjezdovky

- Revoluce na českých sjezdovkách?

- Na sjezdovkách chybí policisté a ochranáři

- Agresivním lyžařům v Česku je hej